SELECT NABÍDKA

Házená v TV

17. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HC ROBE Zubří - Pepino SKP Frýdek-Místek
TV COM

Kalendář

<prosinec 2019>
poútstčtsone
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.7.2014 otevřeno: 4160 x

OTÁZKY A ODPOVĚDI týkající se Regionálních Házenkářských Center

Dne 01.07.2014 vypsal Český svaz házené výběrové řízení na REGIONÁLNÍ HÁZENKÁŘSKÁ CENTRA, která by měla od roku 2015 zkvalitnit a zefektivnit práci s talentovanou mládeží. To, že o problematiku budoucího systému fungování a činnosti RHC je značný zájem, potvrzuje i řada telefonických či písemných dotazů ať ze strany jednotlivců, trenérů či zástupců házenkářských klubů. Odpovědi na nejfrekventovanější nebo z našeho pohledu nejdůležitější otázky jsme zpracovali do písemné podoby.

Otázka:           
Jakou licenci musí mít kvalifikovaný trenér RHC?

Odpověď:
Ve smyslu licenční politiky ČSH bude příspěvek vyplácen trenérům s A licencí. Tito trenéři ale nemusí být členy pouze jednoho klubu, musí být jen zapojeni do práce v daném regionu. Zde se právě nabízí možnost vytvářet funkční spojení více oddílů („špičkový klub“ a „mládežnická farma“), které se budou na práci pro region společně podílet. Oddíl/žadatel bude definovat určení dalších vlastních prostředků pro další trenéry, kde už stupeň licence předepsán není. Systém je tedy natolik flexibilní, aby v něm pracovití trenéři i s nižší licencí nalezli své uplatnění.

 

 

Otázka:
Musí kvalifikovaní trenéři RHC vykonávat svou činnost na hlavní a jediný úvazek, nebo mohou ještě vykonávat další vedlejší pracovní činnost - ať už trenérskou mimo RHC nebo i vedlejší "mimoházenkářskou"?

 

Odpověď:
Striktně tento požadavek v podmínkách RHC zatím ze strany ČSH stanoven není. Bude záležet na nosnosti a věrohodnosti celého konceptu rozvoje a také na přiměřenosti navrhovaného personálního/trenérského zajištění. Trenéři RHC nebudou smět trénovat EXTRALIGU a WHIL (případně jiné soutěže specifikované ČSH) a nebudou moci u nejvyšších složek působit v žádné jiné roli při utkání (např. asistent, sportovní ředitel, masér, technický vedoucí atd. - nesmí být na lavičce).

 

 

Otázka:
Pod jakou hlavičkou budou vystupovat družstva RHC? Bude se jednat o klubové družstvo složené z výběru hráčů daného regionu a hrát příslušnou soutěž pod hlavičkou klubu RHC, nebo půjde jen o tréninky, soustředění, přípravu vybraných hráčů, kteří budou hrát soutěže ve svých mateřských klubech?

Odpověď:
Družstva budou vystupovat vždy pod hlavičkou svého mateřského oddílu. Systém má umožnit kvalitní rozvoj talentovaných hráčů v jejich klubech, aniž by hráči museli přestoupit do Centra (např. sdíleným tréninkem: dvakrát týdně v centru, třikrát v mateřském oddílu, dvakrát individuálně, start v soutěži dále za mateřský oddíl). Právě „vynucený přestup“ byl jedním z nejvíce kritizovaných prvků v systému SCM. I zde se dá skvěle uplatnit kooperace s dalším klubem (farmou) v regionu.

 

 

Otázka:
Jak bude zajištěno, aby kluby uvolňovaly svoje hráče pro potřeby RHC a rovněž aby kluby s RHC spolupracovaly?

Odpověď:
Měla by to být motivace všech klubů: pokud nebudou služby centra využívat, nebudou ani participovat na podpoře, kterou ČSH rozvoji talentované mládeži poskytuje. Naopak pokud RHC nebude poskytovat přitažlivé a funkční služby ostatním klubům v regionu, o podporu ze strany ČSH rychle přijde. Partneři se tedy motivují a kontrolují navzájem a je v zájmu všech najít takový model spolupráce, který bude funkční a umožní na podpoře participovat všem.

 

 

Otázka:
Jak bude zajištěna návaznost soutěží a družstev - pokud RHC vzniknou k datu 1.1.2015 - tedy uprostřed soutěžního ročníku?

Odpověď:
Současná SCM se již v roce 2013 vůči ČSH zavázala, že dokončí soutěže soutěžního ročníku 2014/1015, i kdyby v polovině soutěže o podporu přišla. Naopak nový systém neklade žádné nové nároky na systém soutěží nebo přestupy, došlo jen k úpravám přestupního řádu, které by měly umožnit větší flexibilitu soutěží bez přetěžování talentovaných hráčů. Z pohledu soutěží a přestupů není tedy žádný konflikt.

 

 

Otázka:
Bude garantován mimo platu trenérů RHC ještě další finanční příspěvek na činnost RHC?

Odpověď:
Zatím se o tom neuvažuje; bude záležet na spolupráci s reprezentačními výběry mládeže (kapitola reprezentace), případně na vývoji dotačních titulů a marketingu ČSH. RHC budou do činnosti bezpochyby vkládat i nemalé vlastní prostředky, rozpočtové určení bude muset respektovat podmínky dotačního titulu MŠMT, které ještě nejsou pevně dány (očekáváme je z ministerstva někdy během podzimu 2014). V případě prokazatelně skvělých výsledků v porovnání s jinými RHC se v případě vyrovnaného rozpočtu dá o mimořádné odměně uvažovat.

 

 

Otázka:
Máme dát jako přílohu klubové koncepce také naši klubovou metodiku kdy, jak a co učit, nebo toto bude nařízeno svazem, potažmo TMK?

Odpověď:
Ano, velmi rádi uvítáme vlastní klubovou metodiku, protože na jejím základě můžeme posoudit odbornou způsobilost a věrohodnost dané klubové koncepce.

 

 

Otázka:
Jaká odměna je stanovena pro trenéry RHC? Budou mít šéftrenér a trenér stejnou částku ve výši 25.000,-Kč/měsíc? Nebo bude mít šéftrenér vyšší odměnu, např. 30.000,-Kč a trenér 20.000,-Kč?

Odpověď:
Je na zvážení klubu, jaké rozdělení finančního příspěvku od ČSH ve své koncepci navrhne. ČSH bude posuzovat přiměřenost navrženého finančního modelu s ohledem na metodický a organizační koncept a zodpovědnost, kompetenci a úkoly jednotlivých navržených trenérů.

 

 

Otázka:
Musí mít trenér RHC ukončené studium trenérské licence „A“ nebo postačuje mít ukončený první ročník z dvouletého studia trenérské školy?

Odpověď:
Ve smyslu licenční politiky bude příspěvek ČSH vyplácen pouze trenérům s A licencí. Oddíl/žadatel však může v rámci své finanční participace zapojit i další trenéry s licencí nižší, případně studující.

 

 

Otázka:
Musí mít trenér navržený do RHC v době podání přihlášky živnostenský list?

Odpověď:
Součástí přihlášky na RHC není povinnost doložit živnostenský list navržených trenérů. Živnostenský list trenéra bude potřeba doložit až v době, kdy se budou připravovat smlouvy na činnost RHC. Jedna z příloh smlouvy s trenérem RHC bude kopie živnostenského listu.

 

 

 

Rozcestník RHC
Na co chce sázet nový model péče o talentovanou mládež?
Výběrové řízení na RHC
Cesta k modelu RHC