SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<duben 2018>
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.1.2017 otevřeno: 1606 x

Konference mládeže přinesla nové impulzy k rozvoji individuálních dovedností hráčů i přístupu ke kondiční přípravě

Více než stovka trenérů se sešla o víkendu v náchodské sportovní hale na letošní dvoudenní Konferenci mládeže. V programu zaměřeném na rozvoj individuálních dovedností házenkářů přednášeli špičkoví domácí i zahraniční lektoři, mezi nimi především slovinský trenér Marko Šibila a kondiční kouč hokejových libereckých Tygrů Aleš Pařez.

Dvoudenní trenérský seminář je už tradiční součástí lednového házenkářského kalendáře. Každý rok připravuje Petra Vozobulová ve spolupráci s Komisí mládeže, Trenérsko-metodickou komisí ČSH a také se zástupci EHF pro účastníky konference co nejatraktivnější program přednášek i workshopů. O čem byla letošní Konference mládeže hovořila právě manažerka projektů mládeže Petra Vozobulová.

 

Můžeme přiblížit širší házenkářské veřejnosti, „o čem je Konference mládeže“?
Je to největší seminář trenérů, který Český svaz házené během roku pořádá. Každý rok ve stejnou dobu se sejdeme ve vybrané lokalitě v Čechách nebo na Moravě a dvoudenní program věnujeme především trenérům mládeže. Je součástí vzdělávacího systému a jeho absolvování je ohodnoceno kredity v doškolovacím systému. Vždy se snažíme připravit atraktivní program a mít na semináři zahraničního lektora. Loni to nevyšlo, ale jinak účastníkům každý rok přednáší některý z členů lektorského sboru EHF.

Letos jste se sešli v Náchodě. Kolik účastníků na východ Čech dorazilo?
Ano, ve výběrovém řízení jsme vybrali Náchod a školení se zúčastnilo 110 trenérů. Každý rok se konference účastní mezi 80 a 120 trenéry. Mnoho účastníků vyhledává tuto příležitost setkat se se zahraničními osobnostmi, vstřebat nové zahraniční impulzy. Letošním ´tahákem´ byl ale i Aleš Pařez, kondiční trenér libereckých Bílých tygrů, který byl po úspěchu svého týmu v loňské sezóně hodně vidět i v médiích a je známý i laické veřejnosti. Přišel s naprosto novým přístupem k přípravě hokejistů, pozvali jsme ho proto, abychom využili i my jeho zkušenosti v házené.

Hokejový trenér přednáší o házené? To se na první pohled může jevit jako zvláštní kombinace.
Ač se to nezdá, hokej se házené v mnoha aspektech podobá. Aleš Pařez si házenou prostudoval. Jeho prací je kromě jiného sledovat hokejová utkání a monitorovat intenzitu zatížení, která je na různé typy hráčů během utkání kladena. Náš sport zná opravdu minimálně, ale jako zkušený pozorovatel si některé typy hráčských pozic rozebral právě po stránce zatížení a typu činností do kterých jsou hráči zapojováni a hovořil o nich s účastníky na Konferenci. Připravil několik konkrétních praktických cvičení, hovořil i o tom, co je ke kondici potřeba po stránce stravování či klidového režimu.

Na co byly zaměřeny další přednášky letošní Konference mládeže?
Většina lekcí byla zaměřena na rozvoj individuálních herních dovedností hráčů. Marek Šibila pojal kurz po svém – velmi komplexně. Postupně prošel i cvičení zaměřená na spolupráci v útočné i obranné fázi. Představil účastníkům komplexní práci na tom, co má hráč zvládat sám i to, jak jeho vlastní dovednosti úzce souvisí se spoluprací dvojic či trojic. Základní házenkářská systematika se prolínala všemi jeho čtyřmi lekcemi. Předváděl i řadu cvičení. Byl sice limitován úrovní hráčů, kteří cvičení předváděli, ale snažil se přednést přehledně vše od cvičení pro jednotlivce až po různé varianty kombinací. Jeho kurz byl opravdu hodně komplexní.

Kterým tématům se věnovali další domácí lektoři Jan Bělka a Radim Pernický?
Pan Pernický připravil kompenzační cvičení, která účastníkům představil v praxi. Honza Bělka je zkušený lektor, věděl přesně, o co trenérům jde, proto jeho celá lekce byla složená ze samých ukázek a cvičení, takže v hodině a půl ukázal účastníkům obrovskou škálu nových pestrých cvičení.

Jaká byla zpětná vazba od účastníků Konference mládeže?
Zpětná vazba je letos snad jenom pozitivní. Tedy až na mráz, který nás dostihl i v hale. Ale grogu a čaje bylo snad dost. Reakce na Aleše Pařeze byly velmi pozitivní, jeho entuziazmus se přenesl i na ostatní, hlavně na ty, kteří jsou otevření novým věcem a jinému přístupu. Pozitivně hodnotili účastníci i zahraničního lektora. Není to vždy pravidlem, ale Marko je zkušený učitel, umí předat informace jednoduše a srozumitelně. Hodně účastníků vydrželo až do konce, což je také známkou toho, že téma je zajímavé.

Jakým směrem se vydáte při výběru lektorů na příští Konferenci?
Už v minulých letech jsme chtěli účastníkům přiblížit „dánskou cestu“, bohužel lektor tehdy onemocněl a od té doby stále hledáme termín, kdy ho do Česka přivézt. Lednový termín je zrovna pro něj obtížný, protože působí u juniorských reprezentací. Ale budeme se dál snažit dostat k nám zajímavé zahraniční lektory, především ze zemí, kde mají více zkušeností s házenou v tom nejlepším provedení. Pokusíme se přivézt k nám odborníky ze zemí, které jsou i v individuální přípravě hráčů podstatně dál, než jsme my. Právě (a nejen) v tom spatřujeme velké nedostatky české házené.
 

 

 

Foto: www.rk-gorenje.com

Hlavním lektorem Konference mládeže je pan Marko Šibila, lektor EHF, vysokoškolský učitel z Univerzity v Ljublani. V loňské sezóně také vedl špičkové slovinské družstvo RK Gorenje Velenje.

 

Foto: www.hcbilitygri.cz

Dalším lektorem je Aleš Pařez, kondiční trenér HC Bílí Tygři Liberec, který do českého hokeje vnesl nové metody a způsob kondiční přípravy hráčů. I díky jeho vlivu na hráče, družstvo v sezóně 2015/2016 získalo mistrovský titul.

 

          

Dalšími lektory jsou Jan Bělka a Radim Pernický. Jan Bělka je asistentem trenéra reprezentačního družstva žen, trenérem žen interligového družstva DHK Zora Olomouc a vysokoškolským učitelem na Univerzitě Palackého v Olomouci. Radim Pernický působí jako asistent trenéra reprezentačního družstva juniorek a v Jihomoravském kraji má na starosti péči o talentovanou  mládež.