SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<červenec 2018>
poútstčtsone
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
26.7.2017 otevřeno: 1509 x

Aktuální situace v oblasti financování sportu, resp. financování ČSH

Posledních několik měsíců je z hlediska dotační politiky MŠMT směrem k sportovním svazům i klubům velice nečitelných. O aktuální situaci jsme promluvili přímo s prezidentem ČSH Radkem Bendlem.

 
Pane Bendle, je konec července, tedy již sedmého měsíce roku, který zatím směrem k dotacím MŠMT do oblasti sportu provází řada nejasností. Jaká je aktuální situace v oblasti dotací?

Ano, za měsíc budeme mít za sebou již dvě třetiny letošního roku, tedy procentově vyjádřeno zhruba 66 %. A doposud jsme obdrželi z MŠMT prostředky ve výši zhruba 40% všech předpokládaných příjmů. Předpokládaných proto, že již byly během února a března ministerstvem schváleny, ale po známé kauze ze začátku května zastaveny. Na první pohled se, absolutně, nejedná o významný rozdíl, ale doposud hospodaříme pouze s prostředky účelově vázanými na reprezentace (tedy Titul I) a talentovanou mládež (Titul II), které mají z pohledu vyúčtování svůj samostatný rozpočet a podmínky. Což konkrétně znamená, že pokud nejpozději do poloviny až konce srpna neobdržíme další prostředky z MŠMT, budeme muset začít využívat našich úspor, nebo velmi významně omezit provoz celého ČSH. Obě tato řešení jsou samozřejmě velmi špatná.

 

Jaké jsou aktuální informace z MŠMT a jaký je postoj střešních organizací, tedy zejména ČOV a ČUS?

Poslední komunikace s MŠMT probíhala s novým ministrem na konci června, kdy bylo rozhodnuto o vyhlášení druhého kola na dotační titul V (Činnost sportovních svazů) s termínem podání do 7. července. Žádost jsme podali co nejdříve, konkrétně 30. června a nyní čekáme na informaci a následnou akceptaci nově přidělené částky. To, že ani koncem července ještě nevíme, jakou částku obdržíme, to je samozřejmě velmi nepříjemné. Těžko tak můžete cokoliv plánovat i efektivně hospodařit. Zároveň to obrovsky zvedá nároky na naši administrativu. Co se týká střešních organizací ČOV a ČUS, tak ty mají velmi podobný problém, neboť doposud neobdržely žádné prostředky na svou činnost (Titul III) a také musely znovu žádat do poloviny července ve druhém kole. Některé okresní pobočky ČUS už musely dokonce „zavřít“, protože nebyly prostředky na platy. A včerejší informace o zahájení trestního stíhání předsedy ČUS a jejího generálního sekretáře může celou situaci ještě více zkomplikovat.

 

Jak je to s dalšími dotačními programy MŠMT, ve kterých házenkářský svaz žádal o dotace?

Jak jsem zmiňoval v odpovědi na první otázku, doposud jsme obdrželi v plné výši dotace pouze na reprezentace a talentovanou mládež. Z dalších podaných žádostí stále čekáme na zmiňovanou „pětku“ (Činnost sportovních svazů) a dále Tituly IV (Údržba a provoz), učený pro kluby, a Titul X (Projekty sportování veřejnosti). Ve všech těchto případech jsme přidělené částky v dubnu akceptovali, ale čekáme na novou metodiku rozdělení prostředků v těchto titulech, která až do současných dní pozdržuje jejich výplatu.

 

Jaký má tato situace dopad na jednotlivé kluby ČSH?

Přímý i nepřímý. Přímý u Titulu VIII, tedy u organizace sportu ve sportovních klubech, kde bylo alokováno více než 800 miliónů korun a doposud ve 3 kolech do konce června přiděleno cca 3.300 klubům přibližně 400 mil. Kč. MŠMT slibovalo okamžité vyplacení, ale mám informace, že bohužel spousta klubů stále čeká na zaslání finančních prostředků na účet. Nepřímý pak v případě těch klubů, které podaly přes ČSH žádosti v titulu IV. Uvědomujeme si, že současná situace je i pro kluby velice nepříjemná a osobně se v posledních měsících maximálně angažuji, aby se otázka financování sportu řešila. A to odborně, fundovaně a koncepčně, se znalostí sportovního prostředí. Situace je pro svaz i kluby tak závažná, že je smutné sledovat, jak se stává záminkou politických soubojů. Stojí nás to mnoho úsilí a zároveň musíme projevit mnoho trpělivosti, za kterou děkuji i házenkářským klubům.

 

Jak je to s dalšími projekty, které ČSH pro házenkářské kluby, v návaznosti na přislíbené dotační prostředky MŠMT, v letošním roce vyhlásil?

Jde především o dva projekty, podporu akcí mládeže a podporu ženských klubů. Vzhledem k tomu, že vyhlášená a již před mnoha měsíci vyhodnocená podpora klubů ČSH na sportovní akce mládeže v celkové výši 2,5 miliónu Kč je financována z prostředků Titulu V, který není doposud vyřešen, přijali jsme interně taková opatření, aby tento program nebyl pozastaven a klubům byly přidělené prostředky, samozřejmě po jejich řádném vyúčtování, vyplaceny. Nechceme v žádném případě přenášet problémy na úrovni ministerstva na naše kluby.

Otázka podpory ženských klubů ale není patrně pouze o házené?

Přesně tak. O tuto podporu jsme ale společně s dalšími kolektivními sporty žádaly a to rovněž v rámci Titulu V. Na základě dlouhých jednání a žádosti jsme vypracovali konkrétní návrh této podpory pro házenkářské prostředí. Tento projekt jsme však museli z výše popsaných důvodů pozastavit a vrátíme se k němu případně až tehdy, kdy budeme znát výši a parametry přidělené dotace na tento samostatný projekt.

 

Dosud nebyla řeč o investičních dotacích z MŠMT. Jak je to s nimi letos?

Dotační titul pro financování materiální základny sportu je určený klubům a byl vyhlášen 30. června, ještě ten samý den jsme o tom informovali všechny naše kluby. Připomínám ale i touto cestou, že termín podání těchto žádostí je k 15. srpnu, a že veškeré informace jsou na stránkách ministerstva, kam odkazujeme i z našich webových stránek.

 

Informace k dotačnímu titulu pro financování materiální základny sportu ZDE