SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<červen 2019>
poútstčtsone
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.9.2018 otevřeno: 2031 x

Nové projekty, noví partneři a naděje na reprezentační úspěchy. Startuje nová soutěžní sezóna

Česká házená vstupuje do nové soutěžní sezóny, první s novým vedením Českého svazu házené. Před několika měsíci zvolenou Exekutivu ČSH čeká sezóna nových cílů a plánů zaměřených na modifikaci fungování házenkářského hnutí. Pro českou házenou je to pak sezóna, která by mohla být příslibem atraktivních výsledků na mezinárodní scéně, neboť české reprezentanty i reprezentantky čekají vrcholné sportovní akce. O tom všem hovořili zástupci české házené na tiskové konferenci 4. září 2018 v Praze.

START NOVÝCH PROJEKTŮ

21. dubna 2018 zvolila mimořádně svolaná Konference Českého svazu házené (dále ČSH), jako nejvyšší orgán spolku, novou osmičlennou Exekutivu. Do jejího čela byl velmi silným mandátem zvolen ing. Jaroslav Chvalný, který funkci prezidenta ČSH již zastával v letech 2001 až 2013. Předčasné volby byly výsledkem sílícího tlaku házenkářského hnutí, který vedl k postupnému rozpadu bývalé Exekutivy. „Minulá exekutiva fungovala v závěru svého funkčního období v jakémsi provizoriu lidí, kteří ve vedení ČSH zůstali. My teď usilujeme o organizační konsolidaci. Jako nové vedení se částečně nacházíme ve fázi krizového řízení. Snažíme se zorientovat v oblastech, které byly v minulosti řešeny, zároveň připravujeme projekty do budoucna, které by se měly týkat především regionů a mládeže. Rovněž chystáme nové kroky v oblasti informačních technologií a komunikačních platforem,“ shrnul plány pro nadcházející období prezident ČSH ing. Jaroslav Chvalný.
 
 
 
 

MARKETINGOVÁ PRÁVA OPĚT V DRŽENÍ V ČSH

Za jeden z dosavadních největších úspěchů nově zvolené Exekutivy ČSH lze rozhodně považovat návrat marketingových práv zpět do rukou Českého svazu házené. Na začátku roku 2018 došlo ze strany obchodní společnosti ČSH, tedy společnosti CS Handball, ke zcela nepochopitelnému převodu komplexních marketingových práv na třetí osobu, navíc za nápadně nevýhodných podmínek. „Minulá i současná exekutiva uvedený prodej práv zpochybnily, smlouva o jejich převodu pak absolutně neodpovídá představám stávající exekutivy o tom, jak by měl fungovat vztah mezi Českým svazem házené, respektive jeho obchodní společností, a agenturou, která by držela všechna práva ČSH - od mládežnických reprezentací přes Extraligu a nejvyšší ženskou ligu až po reprezentaci seniorskou,“ uvedl problematiku prodeje marketingových práv prezident Jaroslav Chvalný a dodal: „S příslušnou agenturou dočasně vlastníci marketingová práva ČSH jsme vedli sérii jednání, všechny kroky jsme konzultovali s právníkem a následně jsme se rozhodli od této smlouvy odstoupit. Nyní uzavíráme smlouvy jménem ČSH a jedním z prvních výsledků je dvouletá smlouva s generálním partnerem pro nejvyšší soutěž mužů, firmou Strabag Rail, a novým partnerem pro play-off, sázkovou kanceláří Chance. V oblasti marketingu rovněž budeme rozvíjet další aktivity a projekty.“
 
 
 

EXTRALIGA S NOVÝMI PARTNERY

Novým generálním partnerem nejvyšší soutěže mužů se od nadcházející extraligové sezóny stává společnost Strabag Rail. Několikaměsíční jednání komplikované sporem v otázce marketingových práv se podařilo zdárně uzavřít v polovině srpna. Mužské házenkářské týmy tak budou v ročníku 2018/2019 nastupovat v soutěži nesoucí název Strabag Rail Extraliga. „Jsme moc rádi, že se nám dlouhá jednání podařilo dotáhnout ke zdárnému konci. Věříme, že tento krok přispěje k výraznému rozvoji české házené. I díky této nové spolupráci máme od České televize garantováno pětadvacet přímých televizních přenosů v atraktivním středečním vysílacím čase,“ uvedl člen exekutivy s odpovědností za marketing a komunikaci Vojtěch Srba.
 
„Při rozhodování, kterému sportu bychom propůjčili jméno naší společnosti, byla naše volba jasná. Házená je kolektivní sport, velmi tvrdý, ale férový, s vysokými nároky na připravenost hráčů. Tato strategie je velmi podobná naší filosofii, kterou uplatňujeme při svém působení na stavebním trhu v ČR,“ doplnil generální ředitel STRABAG Rail a.s. ing. Jakub Svoboda.
 
STRABAG Rail a.s. je přední stavební společnost s působností zejména na území České a Slovenské Republiky s přesahem do dalších evropských zemí. V rámci své činnosti se jako generální dodavatel zabývá realizací všech typů staveb, nosným výrobním programem, ve kterém se řadí mezi technologicky nejvyspělejší společnosti, jsou pak zejména stavby kolejových drah.
 
Od nové sezóny je partnerem Českého svazu házené sázková kancelář Chance. Ta se také stala titulárním partnerem play-off, které tedy ponese název Chance play-off Strabag Rail Extraligy. „Jsme rádi, že se Chance mohla zařadit mezi největší partnery české mužské házené,“ komentuje dvouletou spolupráci ředitel Chance Roman Rypáček a doplnil: „Chanci se daří, takže můžeme podpořit další sporty a pokračovat tak v posilování naší pozice na sázkovém trhu a v budování povědomí o značce.“ Extraligové kluby sdružené v Asociaci ligových klubů házené nové impulzy pro rozvoj soutěže vítají. „Jsme samozřejmě rádi, vždyť jsme také vstup společnosti Strabag Rail do házené začátkem roku společně dojednávali. Přípravné období bylo plné zajímavých výsledků, ale podle toho se ještě nedá příliš odhadnout, jaká bude ve skutečnosti ostrá fáze soutěže. Myslím si ale, že se máme na co těšit. Už jenom z toho důvodu, že z každého ligového kola bude přímý televizní přenos. To nás především marketingově neskutečně posune kupředu. Už nyní patří házené v průzkumech k nejvíce sledovaným sportům, dosud ale neměl náš fanoušek moc příležitostí. To se nyní změní. A s tím doufám postupně i kvalita zápasů,“ uvedl předseda Asociace ligových klubů házené Jan Schneider.
 
 
 
 

NOVÁ SOUTĚŽNÍ SEZÓNA – NOVÁ PODOBA PLAY-OFF EXTRALIGY A ČESKÝ POHÁR BEZ FINAL4

Před novým soutěžním ročníkem doznaly organizačních změn některé z nejvyšších klubových soutěží Českého svazu házené. Informoval o tom předseda Soutěžní komise ČSH ing. Petr Novák. První úprava se týká závěrečných bojů Chance Play-off Strabag Rail Extraligy. „V letošním roce se v semifinále a finále play-off bude hrát na tři vítězná utkání tak, že se týmy budou střídat v pořadatelství zápasů po jednotlivých utkáních, tedy že se nebudou hrát dvě utkání v řadě na palubovce jednoho týmu. Bude se hrát i v průběhu pracovního týdne a výhoda domácího prostředí by se tak měla rozprostřít rovnoměrněji,“ okomentoval výraznou úpravu v systému soutěže Petr Novák a doplnil: „Další systém soutěží zůstane zachován. Extraligu i v příští sezóně bude hrát dvanáct týmů, sestupuje poslední celek a nárok na postup do Extraligy získává první, případně druhý nejlepší tým první ligy.“
 
Nováčkem letošního ročníku Strabag Rail Extraligy je tým Litovle, který se do nejvyšší mužské soutěže vrací po roce stráveném v první lize. V soutěži nahradil Strakonice, které příslušnost k extraligové elitě neuhájily. Mistrovský titul bude obhajovat tým HCB Karviná.
 
Naopak nejvyšší ženská soutěž nedoznala oproti minulému ročníku žádných změn. „MOL liga zůstává ve stejném formátu. Z naší strany byla snaha soutěž rozšířit, ale kluby se s tímto záměrem neztotožnily. Soutěž tak nadále čítá osm českých účastníků a čtyři slovenské týmy, do budoucna jich může mít slovenská strana až šest a náznaky ze slovenského svazu jsou takové, že by tuto kvótu v příštích ročnících mohli naplnit,“ uvedl Novák. Nováčkem v této soutěži je tým DHC Plzeň, která nahradila HK Hodonín, nejslabší tým loňského ročníku. Vítězství v soutěži bude obhajovat český suverén posledních let Baník Most.
 
Změna ve formátu závěrečných bojů naproti tomu čeká největší domácí soutěž Český pohár mužů. Ten přijde o víkendové Final4. „S ohledem na změny v play-off Extraligy mužů a naplněnost termínového kalendáře, jsme se rozhodli nehrát Final4, ale hrát finále na dvě utkání doma – venku,“ uzavřel Novák.
 
 

NABITÁ REPREZENTAČNÍ SEZÓNA – ŽENSKÉ EURO A BOJ MUŽŮ O DALŠÍ ŠAMPIONÁT

České reprezentanty čeká v nadcházející sezóně šestice kvalifikačních zápasů, které rozhodnou o jejich účasti na EURU 2020, jež bude v lednu roku 2020 hostit Švédsko, Norsko a Rakousko. Tým trenérů Daniela Kubeše a Jana Filipa se v kvalifikačním boji utká s výběry Finska, Bosny a Hercegoviny a Běloruska. „Naším cílem je ze skupiny postoupit. Podle mého názoru je to vyrovnaná skupina, kde snad pouze Finsko působí jako papírově nejslabší soupeř. Naproti tomu je ale Bělorusko velmi kvalitní tým, který se pravidelně účastní všech šampionátů a Bosna a Hercegovina představuje typicky balkánského soupeře, který má svou sílu a do letního play-off se neprobojoval jen kvůli chybě, která jej stála kontumaci zápasu se Švýcarskem. V dnešní době ale nesmíme podcenit žádného soupeře,“ řekl trenér Jan Filip, jenž se svým týmem vykročí do kvalifikačních bojů už 24. října v Plzni proti Finsku.
 
Na EURU 2018 vybojoval český tým v konkurenci 16 týmů šesté místo, čímž vyrovnal historické maximum samostatných českých reprezentací. EURO 2020 bude hráno podle nového modelu. Zúčastní se ho poprvé 24 týmů. Z kvalifikačních skupin tedy postoupí první dva celky a nejlepší čtyři týmy ze třetích míst. „I proto by mohlo být výhodou, že naše skupina nemá jasného favorita a bude záležet na každém zápase,“ dodal Filip.
 
V nové sezóně se družstvo bude muset rovněž vyrovnat s odchodem několika zkušených opor. „Skončil Jan Stehlík, Jan Sobol, již dříve brankář Petr Štochl i Jan Landa. Zejména odchod Landy bude pro nás obrovský problém. Máme vytipované hráče, kteří by jej měli nahradit, ale ta energie, kterou Honza Landa do týmu přinášel, byla pro družstvo zásadní,“ řekl Filip.
 
Tým žen naproti tomu čeká vystoupení na EURU již letos. Český ženský výběr nebude chybět už na třetím vrcholném turnaji v řadě a podle trenéra Jana Bašného by tým právě na tomto šampionátu měl předvést své maximum. „To, že holky vybojovaly postup na EURO 2018 z první příčky kvalifikační skupiny, jen potvrzuje kvalitu a stabilitu naší hry, kterou se prezentujeme v posledních dvou či třech sezónách. Završili jsme tím naši zatím vůbec nejlepší sezónu v posledních deseti letech – vynikající výsledky i hra na světovém šampionátu, postup na ME...Co k tomu dodat! Když jsem tým přebíral, nevěděl jsem, do čeho jdu. Ale po prvním roce jsem cítil, že se v týmu něco rodí. No, a pět postupů z osmi kvalifikaci? To je dobré, ne? Na každém šampionátu jsme navíc postoupili ze základní skupiny, nikdy jsme nehráli o poslední místo, a to je nesmírně cenné. Doufám, že se nám to podaří i ve Francii. Už dříve jsem řekl, že právě na tomto šampionátu by tento tým měl zažít svůj vrchol,“ řekl trenér Jan Bašný.
 
První přípravný kemp sezóny absolvuje tým v posledním zářijovém týdnu v Luhačovicích, v listopadu hráčky odehrají tradiční turnaj O štít města Chebu. EURO ve Francii startuje 1. prosince a v základní skupině se v západofrancouzském Brestu český tým postaví proti Norsku, Německu a Rumunsku.
 
 

Tisková zpráva ČSH, Mgr. et Mgr. Alžběta Vejrostová, Český svaz házené z.s., email: vejrostova@chf.cz, mobil: +420 776 746 013