SELECT NABÍDKA

Házená v TV

31. 05. 2019 20:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019 17:50 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
16. 06. 2019 18:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Česká republika - Bosna a Hercegovina
TV COM

Kalendář

<květen 2019>
poútstčtsone
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.2.2019 otevřeno: 497 x

Plážovka v zimě přilákala více než 150 dětí. Školili se i rozhodčí

Plážovka v zimě? Proč ne. 1. ročník Zimního mládežnického turnaje v plážové házené Prague Beach Handball se konal v termínu od 8. do 10. února 2019 ve velké nafukovací hale pražského Beachkluku Ládví. Pod taktovkou Komise pro alternativní druhy házené se zde rovněž školili rozhodčí plážové házené.

Plážovka i v mrazu letošního února přilákala do Ládví 156 dětí v 15 týmech z České republiky a jedno družstvo ze slovenského Sence. „Týmy celkem odehrály 56 zápasů systémem 2x8 minut, na programu byly i 3 zápasy trenérů a rozhodčích v rozsahu 2x10 minut,“ řekla na úvod organizátorka turnaje Hana Kaczkowská a dodala: „Původně jsme turnaj chtěli věnovat kategorii starších žaček a žáků, ale jarní prázdniny a Žákovská liga starších žaček nám v tomto směru nepřála. Plážová házená je naštěstí uvolněnějším sportem, a tak jsme mohli udělat dvě soutěžní kategorie - žákovskou a dorosteneckou, a nechat hrát dohromady děvčata i chlapce.“ Na turnaji tak byli zastoupeni házenkáři a házenkářky ročníků 2000 až 2008, přičemž nejmladším týmem byly mostecké mladší žačky „Promilky“. „Vůbec nejmladším hráčem pak byl Dominik Hrib (2010), který v týmu Promilek ani jednou nezaváhal a předváděl skvělé výkony i se soupeři o minimálně 2 hlavy většími,“ líčila s úsměvem Kaczkowská.

 

 

Zimní turnaj navázal na úspěšnou letní akci stejných pořadatelů. „Naším prvním mládežnickým turnajem v plážové házené byl loňský červnový jednodenní turnaj, jenž je součástí mezinárodního turnaje Prague Open Beach Handball. Dá se říci, že oba turnaje byly sázkou do loterie, která se však vyplatila a nese čím dál větší výsledky, vždyť co může být lepšího než fakt, že při odjezdu se trenéři i děti ptají, kdy bude další turnaj, protože si tento neskutečně užili,“ těší Kaczkowskou, podle které se celý turnaj nesl v pohodovém a přátelském duchu.

 

 

Tým pořadatelů totiž vedle sportovních výkonů nabídl účastníkům a návštěvníkům pestrý házenkářský program. „Záleží nám na tom, aby se na turnaji nenudil nikdo, proto jsme připravili i menší překvapení pro trenéry a rozhodčí, kterým jsme uspořádali mini turnaj, tedy 2 sobotní a jeden nedělní zápas, kdy soupeřili o skvělou cenu v podobě čokoládových medailí,“ vysvětlila Kaczkovská.

Mezi žáky se z vítězství radoval tým ze Sence, v dorostenecké kategorii zvítězil výběr Vršovic. „I když se na turnaji samozřejmě rozdávalo individuální ocenění i poháry a diplomy za umístění, smyslem celého turnaje bylo to, abychom dětem, ale i trenérům ukázali krásu, a hlavně smysl plážové házené. Pro týmy to znamenalo zpestření zimní přípravy, a hlavně pořádné protažení těla. Běh a výskoky v písku jsou mnohem těžší na fyzičku než hra na palubovce,“ dodala Kaczkovská s tím, že ocenění se rozdávala i v netradičních kategoriích: „Nezapomněli jsme ani na individuální ocenění, která volili účastníci turnaje. Nejsympatičtějším trenérem se stal chodovský trenér Martin Šetelík, nejsympatičtější výkony s píšťalkou předváděl mladičký slovenský rozhodčí Adrian Gabriš, oba jmenovaní si odnesli cenu v podobě velkého turnajového poháru.“

 

 

Plážová házená je jedním ze směrů budoucnosti házenkářského sportu. Komise pro alternativní druhy házené proto připravila v souvislosti s turnajem školení nových rozhodčí plážové házené. Pátek před vypuknutím bojů samotného turnaje byl věnován teoretické části. „Školení ve spolupráci ČSH a SZH organizačně zajistil tým HNB. Skládalo se z páteční teoretické přípravy a víkendového řízení zápasů mládežnického turnaje pod dohledem EHF lektorů plážové házené Jiřího Opavy a Ivana Sabovíka, jenž je navíc člen EHF komise plážové házené,“ uvedla Kaczkowská.

Turnaje se navíc zúčastnila i celá nově vzniklá Komise pro alternativní druhy házené. Všech 14 přihlášených rozhodčích kurz úspěšně zakončilo. „Školení rozhodčích plážové házené, které se uskutečnilo v rámci turnaje ZPBH v Praze, bylo vůbec prvním větším počinem naší nově vzniklé komise a jsem rád, že turnaj i samotné školení dopadly dobře a všichni jsme se rozjeli domů spokojeni z dobře odvedené práce,“ těšilo předsedu Komise pro alternativní druhy házené Jiřího Opavu, který dodal: „Školení absolvovalo 14 rozhodčích, kteří budou tvořit dobrý základ v dalším důležitém kroku, jenž v rámci rozvoje plážové házené u nás plánujeme. Tím krokem je rozjezd soutěží mládeže a následně dospělých. V rámci školení jsme také navázali dobrou spolupráci se SZH, která bude doufám pokračovat i v dalších letech v podobě podobných společných projektů, ať už to bude školení rozhodčích nebo například trenérů a další.“

 

 

Opavu těšil i zájem malých házenkářů o plážovou házenou. „Osobně jsem měl velkou radost ze zájmu mládežnických týmů a jejich nadšení ke hře, která může být pro hráče nejen dobrou přípravou pro indoorovou sezónu, ale také možnou další cestou pro naši házenou, jak dosáhnout v budoucnu úspěchů na mezinárodním poli,“ vyhlíží k budoucnosti Opava a děkuje i pořadatelům: „Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným a doufám, že týmů se zájmem hrát plážovku bude jen přibývat. Současně patří velký dík organizátorce turnaje Hance Kaczkowské, která uspořádala parádní plážový turnaj uprostřed zimy a umožnila nám tak proškolit rozhodčí před letní sezónou.“

Sami pořadatelé už vyhlíží další akce plážové házené, dost možná i další zimní turnaj opět v Ládví, kde se házenkáři setkali s dobrým přijetím. „Vedení Beachklubu Ládví nám ve všem vyšlo vstříc a s organizací turnaje nám velmi pomohlo. Za to jim moc děkujeme, stejně tak patří díky za podporu i Městské části Praha 8,“ neopomněla Kaczkowská.

 


Video z turnaje
 

Konečné pořadí týmů:

Kategorie žactva:

1. Sport club Senec
2. Czervena Zvezda (Lovosice)
3. HC Dukla Praha
4.TJ JM Chodov
5. Bagři (Hazena Mělník )
6. Oreo team ( Lovosice)
7. Korbičky (Hazena Mělník)
8. Promilky (DHK Most)

 

Dorostenecká kategorie:

1. TJ Sokol Vršovice
2. Alstar (Hazena Mělník)
3. TJ Sokol Šťáhlavy
4. Ruxak Army (Hazena Mělník)
5. DHK Baník Most
6. TJ Sokol Kobylisy
7. TJ Spartak Příbram
8. Hadice (Hazena Mělník)


Individuální ocenění:

Nejlepší brankář: Tadeáš Pokorný (Lovosice)
Nejlepší brankářka: Vendula Adamcová (Promilky - Most)

Nejlepší hráč: Lukáš Nemec (Senec)
Nejlepší hráčka: Markéta Zemanová (Most)

Nejlepší střelec: Ondřej Mandák (Dukla Praha)
Nejlepší střelkyně: Adéla Pokorná (Most)

Nejsympatičtější trenér: Martin Šetelík
Nejsympatičtější rozhodčí: Adrian Gabriš (Senec)