SELECT NABÍDKA
Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma
TV COM

Kalendář

<březen 2020>
poútstčtsone
2425262728291
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
14.3.2020 otevřeno: 655 x

Dana Zátopková odehrála celý život s nadějí v srdci a se sny v hlavě

„Jméno Zátopek, Zátopková mne fascinovalo už jako desetiletého házenkáře. Díky tatínkovi a jeho knihovně jsem si mohl už jako kluk z Veselí nad Moravou přečíst knížku Zátopkovi vypravují, Ota Pavel zase v povídkové knížce vyprávěl Jak to tenkrát běžel Zátopek i vyprávění zaznamenané Františkem Kožíkem Emil Zátopek vypravuje…“ Pan Vladimír Salčák z Národního házenkářského archivu přibližuje nejen házenkářský život paní Dany Zátopkové.


Byl jsem hrdý, že maminka Dany Ingrové pocházela z pár kilometrů vzdálených Vacenovic, v knížkách jsem si prohlížel její fotografie ve slováckém kroji i v házenkářském dresu Sokola Uherské Hradiště. Se svými spoluhráčkami v něm v roce 1950 vyhrála mistrovský titul, když do vysoké branky na národní házenou střílela góly strážkyni slávistické svatyně Olze Fikotové - budoucí olympijské vítězce v hodu diskem. V krutých padesátých letech pak spolu se svým manželem Emilem přemluvila komunistické vedení země, aby krásné diskobolosce povolili provdat se za amerického olympijského vítěze Harolda Connolyho. A ke všemu jim šli Zátopkovi na té veselce za svědky.

 

Mistryně Československa 1950

 

Po odsouzení okupace ruskými tanky v roce 1968 musel nejslavnější běžec všech dob Emil Zátopek kopat studny, aby se oba olympijští vítězové uživili. Ve škole jsem se v té době chystal, že v češtině na mne vyjde řada ve čtení a budu číst pro celou třídu už zmiňovanou ukázku z Kožíkovy knížky o Zátopkových. Moje učitelka - matka nedávného sociálně-komunistického veselského poslance - mne v okamžiku, kdy jsem o Daně a Emilovi chtěl začít předčítat, donutila přeskočit stránku se slovy: „O takových lidech si číst nebudeme,“ a donutila mne přečíst něco bezvýznamně jiného. Psal se rok 1970, začínala normalizace. Po příjezdu ze svého prvního (a posledního) skautského tábora nám skauting komunisti už podruhé (němečtí nacisti „jen“ jednou) zakázali, a tak jsme většinou přešli do oddílu národní házené a v osmdesátých letech naše generace po mládežnických úspěšných letech vybojovala první ligu a sahala i po medailích. Vědomí o tom, že i na našem sokolském hřišti určitě Dana Zátopková hrála, a že rovinky jsme běhali na tréninku usilovně jako její manžel, byly pro nás mladé házenkáře velkou motivací.

Nikomu bych v té době nevěřil, že bych se se Zátopkovými mohl někdy setkat. Řízením osudu jsem se od herecké profese přesunul v polovině devadesátých let o jeden profesní šuplík vedle a najednou jsem si s Danou jako televizní redaktor povídal při otvírání Základní školy Emila Zátopka ve Zlíně, při křtu knížky o století hradišťské atletiky mého novinářského kamaráda Zdeňka Piláta u kašny na Masarykově náměstí, na vyhlašování nejlepších sportovců města v hradišťské Redutě či na Malé scéně Slováckého divadla, tedy v domě, kde jsem několik let bydlel, na skvělé besedě, kterou s paní Danou vedl filmový dramaturg Jan Gogola. Několikrát jsem ji fotografoval – třeba s jejími spoluhráčkami nebo budoucími házenkářskými reprezentantkami z Uherského Hradiště na nádherném atletickém stadionu, který nese její jméno, či v obřadní síni radnice, kde kdysi po obřadu ve vedlejším kostele sv. Františka Xaverského uzavřela se stejně starým (oba se narodili ve stejný den 19. září 1922) Emilem sňatek.

Jednou prý pronesla: „Doufám, že s tím naším sportem nedopadneme jako ve starém Řecku, kde jeden z filozofů napsal, že sportovci jsou jenom k tomu stvořeni, aby žrali, trénovali a nechali se masírovat!“ V tomto případě bych se i u ní přiklonil spíše k citátu jejího manžela: „Sportovec nemůže utíkat s penězi v kapsách. Musí běžet s nadějí v srdci a se sny v hlavě.“ A házenkářka a atletka Dana Zátopková tak žila téměř jedno století.

Vladimír Salčák, Národní házenkářský archiv

 

 

Dana Zátopková v kroji

 

Před zápasem s Bratislavou Dana Zátopková s velkou kyticí vpravo, úplně vlevo Marie Bellovičová, uprostřed mistryně světa v házené Blanka Freundová-Kotlínová

 

Se spoluhráčkami na radnici UH

 

Zlatý hod na OH 1952 v Helsinkách

 

Svatba v Uherském Hradišti  - slavobrána z oštěpů zlínských atletů

 

Stříbro na OH 1960

 

Zleva budoucí reprezentantky 8 Helena Štěrbová, Dana Zátopková, 9 Kristýna Salčáková, 13 Dominika Selucká - reprezentantky ČR z ITS UH

 

Zleva hradišťské házenkářky Martina Salčáková, Marie Bellovičová, Dana Zátopková, Kristýna Salčáková a Dominika Selucká

 

Spoluhráčky - mistryně Československa 1950 na Stadionu Dany Zátopkové