SELECT NABÍDKA

Házená v TV

31. 05. 2019 20:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019 17:50 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
16. 06. 2019 18:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Česká republika - Bosna a Hercegovina
TV COM

Kalendář

<květen 2019>
poútstčtsone
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.9.2012 otevřeno: 2018 x

Házenkáři podpoří Nadaci pro transplantace kostní dřeně

Český svaz házené a kluby působící v Tipgames extralize se rozhodly podpořit Nadaci pro transplantace kostní dřeně. Zástupci extraligových klubů přislíbili finanční příspěvky za každý vstřelený gól a podíl na informační kampani. Zapojit se můžete i vy!

 

Pro mnoho našich stálých čtenářů není jméno Hynek Sladký neznámé. Stačí, když si prohlédnete fotogalerii z uplynulých ročníků Extraligy. Fotky házenkářů extraligového týmu Plzně jsou právě jeho dílem. Loni mu však na dlouhou dobu hospitalizace v nemocnici znemožnila zásobovat házenkářské fanoušky atraktivními fotografiemi. Musel podstoupit transplantaci kostní dřeně.

 

Pravidelně přicházely pro potřeby webových stránek ČSH fotky z Plzně od pana Sladkého. Jednou mi k nim ale přišel i komentář: „Teď Vám chvilku nic nepošlu, ale fotky Vám bude posílat kolega. Jdu do nemocnice. Čeká mě transplantace kostní dřeně.“ Jednoduché konstatování a přitom pro lajka velmi šokující. Leukemie. O několik měsíců později ze stejné adresy přišla další zpráva. „Tak jsem byl poprvé fotit, doktoři mě konečně pustili mezi lidi. Jo, a nevíte, na koho bych se mohl obrátit, jestli by Svaz házené nemohl podpořit Nadaci pro transplantace kostní dřeně?“

 

Hynek Sladký, původce myšlenky spolupráce Nadace pro transplantaci kostní dřeně s Českým svazem házené (vlevo), a doktor Samuel Vokurka představili hlavní myšlenku nadace na tiskové konferenci před zahájením extraligové sezóny.

 

„Leukémie a další onemocnění, která vyžadují léčbu transplantací kostní dřeně, se týkají úplně každého. Nevyhýbají se ani skvěle trénovaným sportovcům. Nadace pro transplantace kostní dřeně se už po dvacet let snaží podporovat pacienty a jejich rodiny nejen během náročné léčby, ale i při jejich návratu do běžného života. Podporujeme i výzkumné programy a samozřejmě i rozšiřování registru dárců kostní dřeně,“ vysvětlil ve zkratce poslání nadace její představitel MUDr. Samuel Vokurka.

 

Pan Sladký byl v listopadu minulého roku hospitalizován v plzeňské nemocnici. Byl prvním transplantovaným na nově zrekonstruované transplantační jednotce. „Hned potom, co jsem se o svém onemocnění dozvěděl, mi byla doporučena transplantace, tělo se se zákrokem lépe vyrovnalo, protože ještě nebylo nemocí tak zbědované,“ popisoval Sladký. Sympatický fotograf stále rozdává úsměvy všude kolem. „Pan Sladký měl štěstí v neštěstí. Našli se pro něj hned dva dárci. Teď je taková naše mediální hvězda,“ vykládal s úsměvem doktor Vokurka na setkání extraligových celků před začátkem sezóny. Do registru dárců může být zapsán vážný zájemce ve věku 18 až 35 let, zapsán v registru pak zůstává až do svých šedesáti let.

 

Hynek Sladký vedle svého zájmu o extraligovou házenou propadl i národní házené, kromě toho je starostou své obce. „Oslovil jsem řadu institucí a většinou nadaci pomohly. Potom mě napadlo oslovit i týmy hrající evropskou házenou a jsem moc rád, že jsem se dočkal kladné odpovědi,“ pochvaloval si Sladký.

 

Český svaz házené se rozhodl podpořit Nadaci pro transplantace kostní dřeně finančně a informační kampaní. Každá branka našich reprezentantů bude znamenat pro Nadaci finanční dar, stejně tak branky extraligových týmu ve vytipovaných kolech Extraligy. Kluby se na poskytnutí finančního daru dohodly jednomyslně na schůzce před zahájením extraligové sezóny. Rovněž během utkání budou jejich návštěvníci informováni o možnostech zasílání dárcovských smsek a osobních příspěvků.

 

„Právě propagace je nejdůležitějším aspektem naší spolupráce s Českým svazem házené. Vážíme si toho, že Svaz a jednotlivé kluby jsou ochotny s námi spolupracovat. I díky naší nadaci se program léčby leukémií mohl rozvinout a dnes v Česku konkurujeme světovým standardům,“ těší se na spolupráci doktor Vokurka
 

Prezident Českého svazu házené Ing. Jaroslav Chvalný a zástupce Nadace pro transplantace kostní dřeně MUDr. Samuel Vokurka se dohodli na spolupráci ke spokojenosti obou stran.

Foto Hynek Sladký